< powrót

Jak wybrać buty do siatkówki - poradnik

11 miesięcy temu | 21.10.2022, 10:00 Jak wybrać buty do siatkówki - poradnik

Planujesz kupić buty do siatkówki? Nie wiesz jak dobrać najlepszy dla siebie model? Jeśli interesuje Cię obuwie do gry w piłkę siatkową, zapraszamy!

Buty do siatkówki - jakie będą najlepsze i na co zwrócić uwagę przy wyborze

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia siatkarza jest wysokiej jakości strój sportowy oraz odpowiednio dopasowane buty. Siatkówka jest sportem niezwykle dynamicznym i bardzo wymagającym pod względem fizycznym. Zarówno stopy jak i stawy narażone są na liczne kontuzje i uszkodzenia. Dlatego wybór butów do siatkówki powinien być naprawdę dobrze przemyślany. Wpływają one bowiem bezpośrednio nie tylko na poziom wygody, ale i bezpieczeństwo użytkownika. Aby ułatwić naszym czytelnikom sprawę wyboru najlepszego obuwia do uprawiania tego niezwykłego sportu, stworzyliśmy ten poradnik. Dowiesz się z niego czym powinno się charakteryzować naprawdę dobre obuwie sportowe, jakie cechy powinno posiadać i jak dopasować jego rozmiar. Jeśli więc rozważasz zakup butów do siatkówki, zapraszamy do lektury!

Jak wybrać najlepsze buty do siatkówki - podstawowe informacje

Wybór butów siatkarskich wcale nie jest tak prosty, jakim mógłby się wydawać. Aby dopasować obuwie, nie wystarczy jedynie dobrać odpowiedniego rozmiaru. Należy zwrócić uwagę na szereg cech, dzięki którym buty do siatkówki zapewnią Ci wysoki komfort gry, dobrą przyczepność do nawierzchni, dużą amortyzację wstrząsów na parkiecie i odpowiednią wentylację. W internecie znajdziesz szereg rankingów butów do siatkówki, dlatego my postanowiliśmy skupić się nie na konkretnych markach i modelach a na cechach ogólnych obuwia. Stanowiące najważniejszy element wyposażenia każdego siatkarz, buty do siatkówki powinny sprawdzać się w wielu trudnych warunkach. Są one bowiem narażone na liczne podbiegi i hamowania, wyskoki i akcje a także ogólnie rzecz ujmując na dynamiczne poruszanie się po parkiecie. Podczas niezliczonych startów i hamowań, muszą zapewniać przyczepność, dlatego ich podeszwy muszą cechować się odpowiednią twardością. Zbyt twarde podeszwy mogą wpływać na poślizgi w czasie wyskoków, natomiast zbyt miękkie podeszwy butów wpływają na zmniejszenie stabilizacji stopy. Środek butów do siatkówki powinien natomiast być wyposażony w specjalną wyściółkę, której rolą jest zapobieganie kontuzji śródstopia. Co do samego obuwia, to niezwykle istotne jest, aby nie było zbyt ciężkie. Waga butów do siatkówki męskich powinna mieścić się w przedziale od 320 g do 420 g, natomiast buty do siatkówki damskie powinny cechować się wagą oscylującą między 260 g a 310 g. Ponadto, przy wyborze konkretnego modelu butów do siatkówki musimy zwrócić uwagę na system odprowadzania wilgoci. Pocenie się stóp może powodować ich uszkodzenie mechaniczne w postaci przetarć i odcisków.

Dobre buty do gry w siatkówkę - najważniejsze cechy

Jak wspomnieliśmy wyżej, zastanawiając się nad wyborem butów do siatki, należy zwrócić uwagę na poziom stabilizacji stopy, amortyzację oraz wagę obuwia. Wszystkie te cechy oddziałują na siebie nawzajem. Na przykład, bardziej rozbudowane systemy amortyzacji znacząco wpływają na wagę butów. Są one z kolei niezwykle istotne, ponieważ minimalizują nacisk, a dokładniej jego siłę, na stopę podczas lądowania po skoku. Jako, że masa zawodnika wywiera ogromny wpływ na wielkość przeciążeń, należy dopasować poziom amortyzacji między innymi właśnie do niej. Siła przeciążeń rośnie wprost proporcjonalnie do wagi zawodnika, dlatego cięższym siatkarzom zaleca się buty do siatkówki cechujące się wysokim poziomem amortyzowania. Natomiast lekkim zawodnikom lepiej gra się w butach o nieco mniejszej amortyzacji, z racji tego, że najczęściej niska masa wiąże się z mniejszym wzrostem i w takich przypadkach liczy się dobry wyskok. Ponadto, warto również zwrócić uwagę na wagę butów do gry w siatkę. Nawet, jeśli jest ona niska, podczas całego meczu wykonuje się nawet kilkaset wyskoków, więc staje się dla siatkarza odczuwalna.

Stabilizacja stopy i kostki - co na nią wpływa i jak ją zwiększyć

Stabilizacja w butach sportowych to niepodważalnie kwestia niezwykle istotna. Ustabilizowanie Twojej stopy w bucie podczas treningu czy meczu powinno być sprawą priorytetową. Duży zakres ruchu w różnych kierunkach naraża Cię na ryzyko kontuzji. Z tego powodu, liczne modele butów do gry w siatkówkę wyposażone są w usztywniony zapiętek. Wpływa on bezpośrednio na stabilizację kostki poprzez ograniczenie jej zakresu ruchów. Tak, na ustabilizowanie Twojej kostki wpływa zapiętek, nie zaś, jak mogłoby się wydawać, wysoka cholewka. Jeśli więc zależy Ci na zabezpieczeniu kostki przed zwichnięciem i zmniejszeniu ryzyka skręcenia jej, zainwestuj w dobre buty do siatkówki ze wzmocnionym zapiętkiem. Stabilizacja nogi to temat bardzo ważny. Z tego powodu różne marki skupiają się na szukaniu nowych rozwiązań, mających zapewnić jak najlepsze jej ustabilizowanie. Niektóre firmy stosują tak zwany mostek. Większość butów przeznaczonych do gry w siatkówkę jest w niego wyposażona. Znajduje się on w podeszwie buta do siatkówki i odpowiada za poruszanie się nogi w bucie po równej płaszczyźnie. Zamontowany jest na wysokości śródstopia. Część profesjonalnych butów do siatkówki wyposażona jest natomiast w specjalne pasy ściągające cholewkę od miejsca, w którym znajdują się sznurówki do samej podeszwy, na wysokości śródstopia. Takie rozwiązanie to technologia fantastycznie ściągająca cholewkę, która odpowiednio stabilizuje nie tylko podbicie, ale także wspomniane wyżej śródstopie.

Wysokie czy niskie - wybierz buty siatkarskie najlepsze dla siebie

Buty do siatkówki występują w dwóch wariantach długości cholewki. Na rynku obuwia sportowego znajdziesz zarówno buty z przed kostkę jak i obuwie z długą cholewką. Zastanawiasz się jakie buty do siatkówki wybrać? Czy postawić na wariant krótki czy długi? Postaramy się pomóc Ci w rozwianiu wszelkich Twoich wątpliwości. Jeśli zakładasz, że wybierając buty z wysoką cholewka wpłyniesz na ustabilizowanie kostki i zmniejszysz ryzyko zwichnięcia stawu skokowego, jesteś w błędzie. Najlepiej chroni ona bowiem kostkę nie przed skręceniem i tego typu urazami, ale głównie przed uszkodzeniami mechanicznymi spowodowanymi kopnięciem czy uderzeniem. Aby dokonać odpowiedniego wyboru butów do siatkówki, rozważ, jak dużą wagę przykładasz do ich masy. Dobre buty siatkarskie za kostkę ważą znacznie więcej niż obuwie przed kostkę. Przy rekreacyjnej grze, ta część buta nie wywiera wielkiego wpływu na jej jakość, natomiast w grze bardziej zaawansowanej już tak. Widać to na boisku podczas meczu zawodowych siatkarzy i siatkarek. Znaczna ich część wybiera damskie lub męskie obuwie przed kostkę.

Obuwie do siatkówki – najlepsze buty w odpowiednim rozmiarze

Długie czy krótkie, lżejsze czy cięższe, z mostkiem czy pasami ściągającymi cholewkę, wyposażone w piankę czy inny materiał amortyzujący - jeśli wiesz już, które buty lepiej sprawdzą się w Twoim przypadku, zwróć uwagę na ich rozmiar. Przed kontuzjami, otarciami i odciskami uchronią Cię tylko buty odpowiednio dopasowane rozmiarem. Nie skupiaj się na tym, że zazwyczaj nosisz jakiś konkretny rozmiar obuwia. Jeśli szukasz butów do siatkówki – najlepsze będą takie, których wkładka odpowiada długości Twojej stopy z lekkim zapasem. Buty do siatkówki dla kobiet i mężczyzn nie mogą być ani zbyt obcisłe, ponieważ podczas wysiłku fizycznego nogi często puchną, ani zbyt luźne, ponieważ wpływa to negatywnie na stabilizację. Wybierając buty do gry w siatkówkę, musisz wziąć to pod uwagę.