< powrót

Ustawienia w siatkówce, strefy boiska do siatkówki, rotacja graczy

1 rok temu | 21.10.2022, 10:01 Ustawienia w siatkówce, strefy boiska do siatkówki, rotacja graczy

Jak wygląda ustawienie na boisku do siatkówki? Na czym polega rotacja zawodników na boisku siatkarskim? Jakie są strefy? Jak zachowany jest porządek?

Ustawienia zawodników na boisku do siatkówki - na czym polegają i co oznaczają?

Oglądając mecz piłki siatkowej można zauważyć, że w niektórych momentach zawodnicy zmieniają swoje miejsce na boisku. Z jakiego powodu następują te zmiany? Na jakie strefy dzieli się pole gry? Jakie są ustawienia w siatkówce? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Strefy w siatkówce - podział boiska do siatkówki

Boisko do siatkówki to prostokąt o długości 18 metrów i szerokości 9 metrów. Przebiegająca poprzecznie przez środek boiska, linia środkowa dzieli je na dwie połowy. Każda z połów posiada kształt kwadratu o wymiarach 9 metrów na 9 metrów. Na powierzchni 81 metrów kwadratowych połowy, wydzielone są strefy. Jest ich 6. Na obszarze znajdującym się bliżej siatki, a dokładniej pomiędzy siatką a linią trzeciego metra znajduje się strefa druga (która znajduje się bliżej linii bocznej prawej), trzecia (położona w środkowej części pola) i czwarta (położona bliżej lewej linii bocznej pola gry), które tworzą tak zwaną linię ataku. Za linią trzeciego metra, dalej od siatki, swoje miejsce ma natomiast linia obrony, którą tworzy strefa pierwsza (po prawej stronie boiska), piąta (położona po lewej stronie boiska ) i szósta (w środkowej części boiska). Jest to schemat, który przedstawia numerację poszczególnych stref boiska. Te z kolei pozwalają zrozumieć jak ustawiani są zawodnicy na boisku do siatkówki.

Ustawienia w siatkówce - rozmieszczenie zawodników na boisku

Ustawienia zawodników na boisku siatkarskim są niezwykle ważne. Przed rozpoczęciem meczu siatkarze ustawiają się w miejscach ściśle określonych a w trakcie jego trwania dokonują zmian, nazywanych rotacjami. O tym, czym są owe zmiany, jak wygląda porządek rotacji, kiedy i na jakich zasadach następują wspomniane przejścia dowiesz się z akapitu poniżej. W tym natomiast skupimy się na ustawieniach początkowych. Zawodnicy piłki siatkowej dzielą się na:

  • przyjmującego - jak sama nazwa wskazuje odpowiada za przyjęcie zagrywki. W pierwotnym ustawieniu na boisku odpowiada za defensywę podczas ataku przeciwników. Odbiera więc piłkę po zagrywce a także atakuje ze skrzydła;
  • atakującego lewego i prawego - atakujący odpowiadają za kończenie akcji, do której piłkę wystawił rozgrywający;
  • środkowego - blokuje ataki rywala oraz atakuje z pierwszego tempa;
  • rozgrywającego - gracz ten wykonuje zagrywkę i wystawia piłki zawodnikowi atakującemu, przyjmującemu lub środkowemu;
  • libero - siatkarz, który czasowo zastępuje jednego z środkowych graczy w bloku. Jest jednym z najważniejszych siatkarzy z linii obrony.

Zajmują oni pozycje w określonych strefach pola gry. Strefę trzecią, czwartą i piątą, czyli wszystkie znajdujące się w pobliżu siatki, zajmują zawodnicy pierwszej linii, czyli linii ataku. Zawodnicy linii ataku to: atakujący lewy, zajmujący strefę czwartą, środkowy, zajmujący strefę trzecią i atakujący prawy, zajmujący strefę drugą. Pozostali członkowie drużyny stoją na drugiej linii, tworząc linię obrony. W jej skład wchodzi przyjmujący, rozgrywający oraz libero. Przyporządkowane im strefy to strefa piąta, szósta i pierwsza. Rozgrywający znajduje się w strefie pierwszej, w strefie szóstej ustawia się libero, natomiast w strefie piątej ustawia się przyjmujący. W czasie, gdy zagrywający zagrywa piłkę siatkową, rozstawieni na polu gry zawodnicy nie mogą opuścić swojej strefy. Ta sytuacja ma miejsce tylko w momencie zagrywki. Tuż po niej zawodnicy mogą przemieszczać się swobodnie po całej swojej połowie a także w strefie wolnej.

Zmiany w ustawieniach w siatkówce - na czym polegają przejścia

Każdy, kto choć raz brał udział w meczu siatkówki na zajęciach wychowania fizycznego, na pewno zauważył, że często padającym terminem było tak zwane przejście. Odbywające się zgodnie z ruchem wskazówek zegara zmiany miejsc zawodników, profesjonalnie nazywane są rotacjami. Na czym polega rotacja? Kiedy następuje? I w jakim zachodzi porządku? Po zdobyciu punktu po akcji, ale tylko wtedy, gdy zagrywka wykonana została przez drużynę przeciwną. W momencie, gdy jedna z drużyn skutecznie przyjmuje zagranie przeciwnika a następnie wykonuje skuteczny atak, według przepisów gry w piłkę siatkową jej zawodnicy muszą wykonać rotację, czyli zamienić się miejscami. Jak wspomnieliśmy wyżej, odbywa się ona zgodnie z ruchem, z którym poruszają się wskazówki zegara. Zawodnicy przesuwają się tylko o jedno miejsce.

Błędy w ustawieniach - podstawowe informacje

Przed rozpoczęciem każdego seta, trener drużyny wręcza sędziemu kartkę, na której znajdują się informacje dotyczące ustawienia początkowego zawodników. Dzięki takiemu rozwiązaniu sędzia może sprawować kontrolę nad tym, czy rotacje w grze następują w sposób zgodny z przepisami gry w piłkę siatkową. Podczas spotkań zdarzają się sytuacje, w których dochodzi do pewnych błędów. Skutkiem tych błędów jest utrata punktów, którą ukarana zostaje drużyna, której zawodnicy popełnili wykroczenie. Najczęściej popełniane przez siatkarzy błędy w ustawieniach to:

  • Nieprawidłowa kolejność zagrywki - ten błąd ma miejsce wówczas, gdy w wyniku pomyłki podczas wykonywania rotacji zawodnik rozgrywający znajduje się nie w tej strefie, w której powinien. Zagrywkę wykonuje tylko zawodnik, który po wykonaniu rotacji znajduje się w strefie pierwszej;
  • Wykonanie bloku bądź ataku przez zawodnika z linii obrony, z miejsca znajdującego się przed linią trzeciego metra. Zawodnik będący w drugiej linii nie może wykonać ataku sprzed linii trzeciego metra. Jeśli więc znajduje się on w strefie szóstej, piątej lub pierwszej, nie może on wykonać akcji ofensywnej spod siatki, czyli ze strefy drugiej, trzeciej ani czwartej;
  • Tak zwana kiwka rozgrywającego, który znajduje się w drugiej linii, czyli w linii obrony. Kiwka jest niespodziewanym atakiem, który wykonuje się przy próbie drugiego odbicia piłki siatkowej. Rozgrywający w linii drugiej nie może wykonać tego manewru.

Ogólnie rzecz ujmując, najczęstszym błędem w ustawieniach jest nieprawidłowa kolejność zagrywki. Wówczas powinien ją wykonać zawodnik do tego wyznaczony. Zawodnicy, którzy znajdują się poza strefą ataku, a więc przebywają w strefie obrony, nie mogą ani atakować ani blokować ze strefy ataku. Gdy chcą podjąć się ataku, muszą wykonać manewr zwany wybiciem, minimum trzy metry od siatki. Znajdujący się w linii obrony rozgrywający pozostaje pozbawiony możliwości wykonania tak zwanej kiwki. Wszelkie błędy w ustawieniach zawodników, skutkują ukaraniem przez sędziego. Karą jest utrata punktów.

Interesujesz się siatkówką, jesteś pasjonatem tego sportu, a może aktywnie grasz w siatkówke? Zapraszamy do regularnego czytania naszego bloga. Znajdziesz tu wszelkie aktualności ze świata siatkówki oraz ciekawe porady i informacje. Jeśli natomiast szukasz profesjonalnych butów, odzieży do siatkówki, sprzętu i innych akcesoriów siatkarskich, zajrzyj na stronę sklepu sportowego Decathlon. Bogata oferta produktów wysokiej jakości i renomowanych firm sprawi, że na pewno wybierzesz to czego potrzebujesz!