< powrót

Jakie wymiary ma boisko do siatkówki? Jak wysoko jest siatka?

1 rok temu | 21.10.2022, 10:02 Jakie wymiary ma boisko do siatkówki? Jak wysoko jest siatka?

Sprawdź jakie wymiary ma boisko do siatkówki i na jakiej wysokości powieszona jest siatka. Dowiedz się, jakie zasady obowiązują na boisku piłki siatkowej.

Jakie wymiary powinno mieć boisko do siatkówki

Siatkówka to wspaniały, niezwykle dynamiczny sport drużynowy, który w Polsce cieszy się dużą popularnością. W piłkę siatkową grają dorośli i dzieci, mężczyźni i kobiety, chłopcy i dziewczynki. Mecze siatkówki, transmitowane w telewizji, przyciągają przed telewizory ogromne ilości widzów. Nie każdy jednak wie, jakie wymiary ma boisko do siatkówki, dlatego postanowiliśmy przybliżyć nieco ten temat naszym czytelnikom.

Wymiary boiska do siatkówki - podstawowe informacje

W 1895 roku, nauczyciel wychowania fizycznego YMCA William George Morgan stworzył reguły do nowej gry zespołowej. Nazywała się Mintonette i była pierwszą wersją siatkówki, którą znamy dzisiaj. Ówczesne boisko miało 15 metrów długości i 7,5 metra szerokości. Zapożyczona z tenisa siatka wisiała na wysokości 198 centymetrów. Obecnie wymiary placu gry do siatkówki to 18 metrów długości i 9 metrów szerokości. Prostokątne boisko do siatkówki halowej o wymiarach 18 m x 9 m, musi cechować się gładką, jednolitą i płaską nawierzchnią. Podzielone jest na dwie równe połowy, z których każda przypisana jest jednej drużynie. Powierzchnia każdej połowy to kwadrat o wymiarach 9 × 9 m. Wolna strefa, która obejmuje obszar poza liniami ograniczającymi boisko, regulowana jest według zaleceń różnych organizacji. Standardowo musi mieć minimum 3 metry z każdej strony boiska, jedynie w przypadku zawodów organizowanych przez Międzynarodową Federację Piłki Siatkowej - FIVB strefa wolna powinna wynosić minimum 5 metrów.

Wygląd boiska do piłki siatkowej - oznaczenia poziome

Wymiary boiska do piłki siatkowej wymienione wyżej obowiązują tylko podczas oficjalnych zawodów. Podobnie jak ograniczające je linie boiska, zwane liniami końcowymi i liniami bocznymi. Wzdłuż linii bocznych przebiegają przerywane linie trenerskie. Wyznaczają one obszar, po którym może poruszać się trener drużyny. Jak wspomnieliśmy wyżej, boisko do gry w siatkówkę podzielone jest na dwie połowy. Dzieli je linia środkowa. Jest to jedyna nieparzysta linia na boisku do siatkówki, wszystkie pozostałe występują podwójnie. Na każdej połowie znajduje się pole ataku, położone w odległości 3 metrów od linii środkowej. Wyznacza je linia ataku. Może ona zmieniać swoją długość ze względu na wysokość rangi zawodów. Przykładem mogą być mistrzostwa, podczas których linia ataku rozciąga się aż za linie boczne pola gry. W takim przypadku przyjmuje ona postać linii przerywanej o długości 1,75 metra. Ponadto, każda połowa posiada swoją strefę zagrywki siatkarskiej. Zagrywki odbywają się z obszaru leżącego za linią końcową boiska. Wszelkie linie, które ograniczają boisko muszą cechować się jasnym kolorem i szerokością 5 centymetrów. FIVB wymaga, aby był to kolor biały.

Nawierzchnia boiska do siatkówki - najważniejsze wytyczne

Boisko do gry w siatkówkę musi być gładkie, równe i twarde. Konkretna nawierzchnia wymagana jest tylko podczas profesjonalnych zawodów. FIVB na przykład wymaga, aby był to parkiet drewniany bądź równa, gładka powierzchnia syntetyczna. Przepisy regulują także wygląd i rozmieszczenie oznaczeń poziomych.

Wysokość siatki do siatkówki, słupków i antenek - wymogi dla kobiet i mężczyzn

Siatka, która dzieli boisko do gry w siatkówkę męską, znajduje się na wysokości 2,43 metra nad osią linii środkowej. Wysokość ta dotyczy oczywiście jej górnej krawędzi. Siatkę cechuje 1 metr szerokości, kolor biały a także oczka o wielkości 10 centymetrów i sztywna taśma, o szerokości 5 centymetrów która obszywa ją na całej długości a także pokrywa oba boki. W przypadku młodzików natomiast, siatka rozwieszona zostaje na wysokości 2,35 metra. Kobiety rozgrywają mecze siatkówki z siatką, znajdującą się na wysokości 2,24 metra nad linią środkową boiska, natomiast w przypadku młodziczek jest to wysokość 2,15 metra. Szerokość siatki pozostaje w każdym wariancie bez zmian i wynosi wspomniany wcześniej 1 metr. Obie strony taśmy bocznej, o której pisaliśmy wyżej, wyposażone są w pomalowane w biało-czerwone dziesięciocentymetrowe pasy, antenki o średnicy 10 centymetrów i wysokości 1,8 metra. Szczyty antenek muszą wystawać 80 centymetrów powyżej siatki. Siatka do siatkówki rozpięta jest na specjalnych słupkach o wysokości 2,25 metra. Na jednym z nich znajduje się stanowisko dla sędziego.

 

memory: 141904496
112197632
109499224