< powrót

Na jakiej wysokości montuje się siatkę do siatkówki

8 miesięcy temu | 08.08.2023, 10:05 Na jakiej wysokości montuje się siatkę do siatkówki

Jaka jest wysokość siatki do siatkówki i od czego ona zależy? Jak ją montować na boisku wewnętrznym a jak na zewnętrznym? Poznaj odpowiedzi na te pytania!

Wysokość siatki do siatkówki i sposób jej montażu

Siatkówka to bardzo popularny sport drużynowy. Grają w nią zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Ze względu na różnice morfologiczne, wysokość siatki do siatkówki dopasowywana jest do konkretnych grup wiekowych. Przepisy rozróżniają również precyzyjne wskazania sposobu rozwieszenia siatki ze względu na płeć zawodników. Jeśli zastanawiasz się, na jakiej wysokości powinna być zawieszona siatka w zależności od tego, kto bierze udział w meczu, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem. 

Przepisy - kto odpowiada za wyznaczanie wysokości siatki do siatkówki

Sposób wieszania siatki do gry w siatkówkę jest szczegółowo opisany w regulaminie gry. Podobnie jak jej wymiary, a także wygląd i wymiary boiska i jego poszczególnych elementów. Kto więc wyznacza wymienione parametry? Kto decyduje o tym, jakie warunki spełniać musi pole gry? Za wszystkie reguły dotyczące gry w siatkówkę odpowiada Polski Związek Piłki Siatkowej, znany pod skrótem PZPS. Organizacja ta opisuje w sposób niezwykle precyzyjny, jak wyglądają przepisy dotyczące wysokości na jakiej znajdować powinna się siatka w przypadku rozgrywek kobiet, mężczyzn, dziewczynek i chłopców. Wskazuje też jaka powinna być prawidłowa struktura siatki oraz czym powinny charakteryzować się taśmy boczne, antenki i słupki. Wszystkie reguły zgodne są z przepisami siatkówki międzynarodowej, za którą odpowiada Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej, której oficjalnym skrótem jest FIVB (od Fédération Internationale de Volleyball). Dzięki temu ujednoliceniu, zawodnicy i zawodniczki z całego świata gra mogą na takich samych zasadach.

Struktura - jakie są cechy siatki do gry w siatkówkę podczas oficjalnych rozgrywek 

Przepisy mówią o tym, że szerokość siatki wynosić musi dokładnie 1 m, natomiast jej długość musi mieścić się w przedziale od 9,5 m do 10 m, przy założeniu, że zachowuje się od 25 cm do 50 cm odległości na odcinkach wykraczających poza taśmy boczne, które znajdują się po obu stronach siatki. Jeśli chodzi o budowę siatki, powinna ona składać się z kwadratów o boku 10 cm. Górna część siatki powinna zostać obszyta płócienną taśmą w kolorze białym na całej swojej długości. Taśma wraz siatką powinna tworzyć krawędź o szerokości 7 cm. Na dwóch końcach siatki, opisana taśma powinna posiadać otwory, przez które przewlekana jest linka służąca do naciągania górnej części siatki. Linka natomiast musi być elastyczna, aby zapewnić możliwość napięcia i przywiązania sprzętu do słupków. Jeśli chodzi o dolną część siatki, obszyta jest po obu stronach taśmą o szerokości 5 cm. Dolna biała płócienna taśma również musi być wyposażona w otwory służące przewleczeniu linki mocującej. Poza taśmami poziomymi, siatka powinna również posiadać taśmy pionowe, znajdujące się na jej zewnętrznych krawędziach. Ich długość wynosi 1 m, natomiast szerokość po 5 cm każda.

Zależność - wysokość siatki do siatkówki a płeć i wiek zawodników

Przepisy, które obowiązują w siatkówce międzynarodowej, mówią o tym, ile w zależności od płci oraz wieku zawodników i zawodniczek, wynosi wysokość siatki w siatkówce halowej i plażowej.

W przypadku mężczyzn, grających na hali, prezentuje się to następująco:

- 2,43 m dla mężczyzn w wieku poniżej 55 lat,

- 2,38 m dla mężczyzn w wieku od 55 do 69 lat,

- 2,29 m dla mężczyzn od 70 lat w górę.

Z kolei wysokość siatki w przypadku rozgrywek siatkówki halowej kobiet wynosi:

- 2,24 m dla kobiet w wieku poniżej 45 lat,

- 2,19 m dla kobiet w wieku od 45 do 59 lat,

- 2,13 m dla kobiet w wieku od 60 lat w górę.

W przypadku siatkówki młodzików, kadetów i juniorów wygląda to natomiast tak:

- 2,35 m dla młodzików,

- 2,43 m dla kadetów i juniorów.

Młodziczki, kadetki i juniorki wymagają umieszczenia siatki na wysokości:

- 2,15 m dla młodziczek w wieku od 13 do 14 lat,

- 2,24 m dla kadetek w wieku od 15 do 16 lat i juniorek w wieku od 17 do 18 lat.

Zawodnicy i zawodniczki poniżej 13 roku życia grają natomiast na nieco innych zasadach. Dzieci w wieku od 7 do 12 lat uczestniczą bowiem w meczach tak zwanej minisiatkówki. Boisko jest w tym przypadku mniejsze, podobnie jak liczba znajdujących się na nim zawodników i zawodniczek. Tak jak w przypadku młodziczek i młodzików wysokość siatki wynosi znacznie mniej niż w przypadku osób dorosłych.

U chłopców siatka powinna być zawieszona na wysokości:

- 2 m, gdy gra się w dwójkach,

- 2,1 m, gdy gra się w trójkach,

- 2,3, gdy gra się w czwórkach.

U dziewczynek natomiast musi ona wisieć na wysokości:

- 2 m w dwójkach,

- 2,1 w trójkach,

- 2,15 m w czwórkach.

W siatkówce plażowej wysokość, na której zawieszona jest siatka jest dokładnie taka sama jak w przypadku halówki, natomiast różni się długość tego artykułu sportowego. W plażówce wynosi ona 8,5 m, natomiast szerokość siatki wynosi 1 m, czyli dokładnie tyle samo, co na hali.

Poziom - na jakiej wysokości jest górna krawędź siatki a na jakiej mogą być krawędzie boczne

Wiemy już, jaka jest wysokość siatki dla mężczyzn, kobiet, nastolatek, nastolatków i dzieci. W tym temacie należy jednak jeszcze wspomnieć, że wysokość siatki mierzona jest na środku tego sprzętu. Jak nietrudno się domyślić, opada ona nieco pod własnym ciężarem, dlatego nie można mówić o tej samej wysokości krawędzi na całej długości. Po bokach może być więc ona uniesiona nawet 2 cm wyżej niż po środku. Jest to różnica dopuszczalna przez przepisy PZPS oraz FIVB.

Montaż - jak poprawnie zawiesić siatkę do siatkówki na boisku siatkarskim

Jeśli zdarzyło Ci się kiedykolwiek oglądać mecz siatkówki lub w nim uczestniczyć, na pewno wiesz, że poza linią środkową (wyznaczającą środek boiska) to właśnie siatka dzieli pole gry na dwie połowy. Zawieszona jest pionowo tak, aby znajdowała się bezpośrednio nad osią linii środkowych boiska. Jako, że jej wysokość różni się w zależności od odcinka, przepisy dopuszczają pewną różnicę. Nie może być ona większa niż 2 cm, ale przy założeniu, że oba zewnętrzne krawędzie taśm znajdują się na takiej samej wysokości. Musi być ona więc zawieszona tak, żeby nad liniami bocznymi wysokość była dokładnie taka sama.