Cookie Consent by FreePrivacyPolicy.com
home

Home

search

Odkryj

groups

Kadra

event

Terminarz

tag

Social Media

Latajcie wysoko z pompą hybrydową! Propozycja ogrzewania Immergas

2 miesiące temu | 16.03.2023, 10:37
Latajcie wysoko z pompą hybrydową! Propozycja ogrzewania Immergas

Sponsor strategiczny CUK Aniołów Toruń- Immergas Polska jest producentem pomp ciepła, hybrydowych pomp ciepła i kotłów kondensacyjnych. Firma istnieje od ponad 26 lat na rynku polskim, a powstała we Włoszech w 1968 roku. Fundamentalnym produktem firmy są kotły kondensacyjne, które od lat królują w ekonomicznym i efektywnym ogrzewaniu naszych domów. Teraz Immergas proponuje nowe ekologiczne ogrzewanie, które idealnie nadaje się do ogrzewania domu w polskich warunkach atmosferycznych. A są nim: hybrydowe pompy ciepła. Poznajcie ofertę naszego sponsora!

Hybrydowa pompa ciepła jest najbardziej nowoczesnym systemem grzewczym ze swojej rodziny. Łączy bowiem zasadę działania standardowej pompy ciepła w wersji powietrznej z pracą kotła gazowego, dzięki czemu może obniżyć pobór energii elektrycznej potrzebnej do zasilania pompy. To nietypowe rozwiązanie zwróciło w ostatnich latach uwagę wielu inwestorów planujących termomodernizację swojego budynku lub budowę nowego. A jak obecnie wygląda sytuacja – czy hybrydowa pompa ciepła z kondensacyjnym kotłem gazowym w 2023 roku wciąż się opłaca? Sprawdzamy!

Hybrydowa pompa ciepła – jak to działa?

Na początku warto przedstawić kilka słów na temat tego, jak tak właściwie działa ogrzewanie hybrydowe, czyli gaz i pompa ciepła powietrze-woda. Zasadę jego działania przedstawimy na przykładzie hybrydowej pompy ciepła Immergas Magis COMBO V2 typu split. Urządzenie składa się z dwóch jednostek – zewnętrznej i wewnętrznej. W tej pierwszej znajduje się cały układ chłodniczy (sprężarka, parownik oraz zawór rozprężny), a w wewnętrznej – układ hydrauliczny (pompa obiegowa, wymiennik płytowy i naczynie przeponowe) oraz kompletny kocioł kondensacyjny.

Kocioł gazowy uzupełnia pracę pompy ciepła. Oznacza to, że instalacja „decyduje”, które urządzenie – pompa ciepła powietrze-woda czy kocioł – powinno pracować przy aktualnych warunkach atmosferycznych. Celem jest uruchamianie najbardziej opłacalnego systemu ogrzewania lub chłodzenia.  

Czy pompa ciepła hybrydowa się opłaca?

Opłacalność hybrydowej pompy ciepła nie tylko nie zmalała w 2023 roku, ale wręcz przeciwnie – wzrosła. Wpływają na to dwa czynniki: pierwszym są zmiany w programie Czyste Powietrze. Od 3 stycznia 2023 roku dofinansowanie przysługujące w ramach wspomnianego programu jest wyższe niemal dwukrotnie w stosunku do ubiegłego roku, co więcej, zwiększyły się progi dochodowe, dzięki czemu więcej osób może się starać o dotację. Wszystko to sprawia, że postawienie na ogrzewanie hybrydowe, a więc gaz i pompa ciepła, nigdy nie było tak proste.

Drugą przyczyną, dla której hybrydowa pompa ciepła jeszcze bardziej się opłaca, są rosnące ceny prądu. W 2022 roku średnia cena 1 kWh wynosiła w Polsce 77 groszy, w 2023 roku to już od 0,94 gr do 1,03 gr. Pompa w wersji standardowej już sama w sobie jest bardzo ekonomicznym rozwiązaniem, pozyskuje bowiem energię cieplną z odnawialnego źródła, jakim jest powietrze atmosferyczne. A to sprawia, że nie trzeba kupować węgla czy drewna. Do swojego działania potrzebuje jednak prądu – im intensywniej musi pracować, tym więcej.

W wersji hybrydowej zamiast zwiększać pobór energii elektrycznej, instalacja może uruchomić do pracy kocioł gazowy. Dzięki temu w najmroźniejsze dni czy noce mieszkanie może być ogrzewane wyłącznie kotłem kondensacyjnym lub i kotłem, i pompą – zależnie od tego, która opcja okaże się w danych warunkach pogodowych bardziej wydajna oraz opłacalna.

Artykuł Sponsora 

Udostępnij